Na vysoké škole do nás pořád hustili, že každé výukové jednotce musí předcházet dobrá motivace. Také nám tam říkali, že to, co děti zároveň vidí a slyší a je to podpořeno obrazovým materiálem, si zapamatují nejlépe. Z toho jsem vyhodnotila, že nejlépe nám v učení pomohou pohádky.
Já osobně jsem na naši českou pohádkovou scénu velmi pyšná! 70. a 80. léta minulého století byla plodná například na večerníčky. Jejich hrdinové se dostávají do nejrůznějších situací, ze kterých se naše děti můžou učit. Já jsem si tedy v průběhu své stáže pár takových pohádek vybrala a ráda se s vámi o ně podělím.
Podle témat:
DOPRAVA: Maxipes Fík za volantem – tenhle díl jsem jej využila pro vykládání si o dopravních situacích a značkách
ŠKOLA: Maxipes Fík ve škole – v tomto díle se děti s Fíkem podívají na jeden den do školy
ZIMA: Káťa a Škubánek (Sněžný muž) – S Káťou a Škubánkem jsme se potkali při povídání si o zimě, zimních aktivitách a sněhu.
VÁNOCE: Spejbl a Hurvínek (Příliš štědrý večer) – Tuhle nesmrtelnou dvojici české loutkové scény jsem využila při tématu Vánoce. Tento díl je vhodný pro vyvození českých tradic na Štědrý den (jak už tradiční jídlo nebo výzdoba). Děti si můžou prožít Štědrý den Spejbla a Hurvínka od rána až do večera.
TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK: Pro vyvození témat více historických můžu doporučit výuková videa od České televize. Na ČT edu najdete zpracované nepřeberné množství naší historie. Pro téma našeho prvního prezidenta jsem využila například video pojednávající o životě Tomáše Garrigua Masaryka s názvem První prezident, kde on sám vypráví svůj život v první osobě. Děti tedy můžou jeho životní příběh vidět a zažít jeho očima.
Odkaz: https://edu.ceskatelevize.cz/video/4570-prvni-prezident-tomas-garrigue-masaryk
28. ŘÍJEN: Dějiny udatného českého národa – A samozřejmě nemůžu vynechat ani naši českou klasiku, ve které náš Český lev vtipně, kresleně a jednoduše povídá dětem o naší historii. Já jsem pro své žačky vybrala díl s názvem Vznik Československa při příležitosti oslavy 28. října.