CÍLOVÁ VĚKOVÁ SKUPINA: 3-4 roky
OBSAHOVÝ BLOK: Materiály a textury
UMĚLECKÉ CÍLE:
– VŠEOBECNÉ: pozorování, objevování a zkoumání textury jako výtvarného prvku
– SPECIFICKÉ: použití plastelíny/hlíny k výrobě plastických výrobků s kreativním a dekorativním účelem s využitím předmětů z reálného života
HOLISTICKÉ CÍLE:
– kreativita
– interdisciplinarita
MATERIÁLY:
– Plastelína a/nebo hlína
– Váleček
– nůžky
– Předměty k vytváření otisků -> Navrhované kategorie (rozdělené podle profesí)
o Opravář – hřebík, matice, šroub, klíč, klíč, nástrčná hlavice atd.
o Kuchař – vidlička, nůž, metla, různé druhy těstovin, ořechy, fazole atd.
o Učitel – pravítko, nůžky, pero, tužka, zvýrazňovač atd.
o Kadeřnice – nůžky, sponky, sponka, hřeben, gumička do vlasů atd.
CELKOVÝ ČAS: 30 minut
PLÁN AKTIVITY:
* Příprava před aktivitou (lze provést někdy před aktivitou, například předchozí den nebo během tematického týdne) – čtení knihy o různých profesích.
* Úvod (4 min): Vyzvěte dítě, aby si prohlédlo připravené papírové desky s předměty. Dejte chvíli na jejich prozkoumání. Poté vezměte jeden talířek a spolu s dítětem předměty pojmenujte. Poté se zeptejte, komu by mohly patřit? Pokud dítě nezná odpověď, zkuste mu pomoci otázkou: „Kterému povolání by tyto předměty mohly patřit?“. V případě potřeby uveďte příklad různých předmětů a profesí.
* Příprava materiálu (2 min): Požádejte dítě, aby si připravilo plastelínu nebo hlínu podle toho, s čím chce pracovat. Spolu s tím by si mělo připravit také váleček a vybrat si talířek s předměty (později si je může také vyměnit a prozkoumat další).
* Vysvětlení aktivity (2 min): Řekněte dětem, že dnes budou zkoumat, co mohou předměty dělat, když je otiskneme do hlíny/plastelíny. Řekněte jim, že jejich úkolem je experimentovat s různými otisky a vytvářet zajímavé textury. A že později s vytvořenými vzory zkusíme vytvořit mozaiku.
* Tvůrčí proces (15 minut): Nechte dítě tvořit. Na konci procesu dejte dítěti vykrajovátko na sušenky a požádejte ho, aby vykrojilo tu část svého díla, která se mu nejvíce líbí. (Pokud by dítě nechtělo do svého díla vykrajovat, může si vzít jiný kousek hlíny/plastelíny a vytvořit tam zajímavý vzor, protože nyní ví, který předmět dělá jaké otisky a aby tak také přispělo k vytvoření mozaiky třídy). Po skončení může jít a přidat svůj kousek k ostatním dílkům třídní mozaiky.
* Reflexe (3 min): Nechte děti přemýšlet o aktivitě. Shrňte, co použily, s jakým materiálem se jim dobře pracovalo, narazily na nějaká překvapení, překážky? Pokud tvořilo více dětí najednou, mohou podle vzájemných otisků hádat, s jakým předmětem byl ten který obtisk vytvořen.
* Úklid (3 min): Požádejte děti, aby uklidily materiál. Zbytky hlíny/plastelíny uložte do původního obalu. V případě potřeby omyjte všechny předměty.
DOPORUČENÍ:
– Nechte děti také vybrat, co dalšího by chtěly zkusit otisknout (jiný předmět, který mohou najít kolem sebe).
– S dětmi pak můžete diskutovat o tom, kde v reálném životě mohou otisky vidět, k čemu jsou užitečné apod.
ZDROJE:
– Přečtěte si s dětmi knihu o různých profesích, například tuto (kterou najdete na youtube namluvenou).