V dnešní první lekci z předškolní přípravy se zaměříme na práci s knihou. A to konkrétněji s pohádkou „Každý umí něco jiného“ z knihy Za zvířátky do pohádky od Michala Černíka. Pohádka mě osobně zaujala tím, že je srozumitelně napsána, má pěkné ilustrace a příběhy o zvířátkách jsou u dětí obecně oblíbené.
Následující úkoly jsou sepsány ve stylu, jak bych s dětmi pracovala já, pokud bych s nimi tuto literárně-výchovnou aktivitu měla možnost zrealizovat. Možnost vyzkoušet si ji má ale kdokoliv, ať už se jedná o rodiče dětí či pedagogy.
LITERÁRNĚ VÝCHOVNÝ POTENCIÁL (CÍL):
rozvoj řečových schopností
orientace v čase, posloupnost
zachycení konkrétních detailů z příběhu
ideální PODMÍNKY realizace:
Počet dětí: 3-5 dětí
Věk dětí: 4-5 let
Časová dotace: 5 minut (čtení ukázky), 15-20 minut (práce s ukázkou)
MOTIVACE:
Děti, určitě máte každý ve školce svého kamaráda/kamarády? A jak se jmenuje/jmenují?
Já bych vám teď chtěla přečíst pohádku o zvířecích kamarádech. O žabákovi, kuřátku, myšce, mravenci a berušce. (možné ukázat obrázky zvířátek nebo případně plyšáky)
Pohodlně se posaďte a poslouchejte, co se zvířátkům přihodilo.
SEZNÁMENÍ S UKÁZKOU:
Na začátku dětem nejdříve povím a ukážu, z jaké knížky jim budu ukázku (pohádku) číst. Následně přečtu její název a poté ji pomalu a poutavě (práce s hlasem – promluvy jednotlivých zvířátek) celou přečtu. Během čtení dětem budu průběžně ukazovat jednotlivé ilustrace.
PRÁCE S UKÁZKOU (OTÁZKY, ÚKOLY, …):
Má první otázka na děti bude, zdali si pamatují, jaká zvířátka v pohádce vystupovala?
Pokud dokáží vyjmenovat všechna zvířátka, tak se jich následně zeptám, zdali si pamatují, i jak se jednotlivá zvířátka jmenovala?
Pokud si na všechna zvířátka nevzpomenou, tak jim znovu přečtu první větu ukázky („Žabák Kvak, kuře Píp, myška Hrudka, mravenec Ondra a beruška Majka se vypravili do světa.“). A zároveň jim ukážu obrázky jednotlivých zvířátek, které budu mít připravené na samostatných kartičkách. Následně se jich zeptám, jestli si dokáží vzpomenout na jména jednotlivých zvířátek.
V případě, že si nebudou moci na všechny jména vzpomenout, tak jim je řeknu já.
Následně se jich zeptám, jestli jednotlivá jména se zvířátky nějak souvisí? A jak? (žábák – Kvak, kuře – Píp). A co ostatní zvířátka? Mohla by se jmenovat nějak jinak, tak aby jejich jméno vyjadřovalo, co je to za zvířátko? (myška Pískalka, mravenec Štíp/Štipálek, beruška Sedmitečka)
Dále se dětí zeptám, jaké barvy zvířátka mají, kolik mají nohou a jaké vydávají zvuky. Potom si zkusíme vytleskat slabiky (ža-bák, ku-ře, myš-ka, mra-ve-nec, be-ruš-ka) a také určit počáteční písmena. Dále se dětí zeptám, jestli si dokáží vybavit nějaké další zvířátko, které začíná na stejné písmeno (ž-želva, žirafa, žížala; k-kůň, kočka, klokan; m-mýval, mlok, medvěd; b-beran, býk, buvol).
„Spokojeně si vykračovali po cestě a zpívali si.“ – Jakou písničku si mohli zpívat?
Poté dětem rozdám kartičky a požádám je, aby je zkusily seřadit podle toho, jak se příběh odehrával. Zopakují si tak, o čem příběh byl a co se v něm stalo.
Dále se zaměříme na emoce. Zeptám se dětí, jak se zvířátka asi cítila:
na začátku pohádky?
když uviděla potok?
když se jim žabák posmíval, že neumí plavat a bojí se vody?
když se vydala na zpáteční cestu?
když postavila loď a žabák na ně překvapivě kulil oči?
Jak se zvířátka nakonec dostala přes řeku? Mohla se přes řeku dostat i nějak jinak?
Z čeho loďku postavila?
Dále bych dětem znovu rozdala obrázky jednotlivých zvířátek a přidala bych k nim i obrázky věcí, které zvířátka na stavbu loďky použila (list, skořápka od ořechu, silné stéblo, provázek), případně bych dané věci mohla donést i reálné. Pokud si děti nebudou pamatovat, co které zvířátko doneslo, tak jim danou pasáž pohádky znovu přečtu. (kuře-list, myška-skořápku, mravenec-stéblo trávy, beruška-provázek)
Z jakého oříšku asi byla skořápka, kterou myška donesla?
Z čeho jiného by se dala loďka vyrobit? Musí loďka mít stožár a plachtu? (můžeme mít pádla, …) A může mít i něco jiného? (motor, …) Jaké další typy lodí znáte? (parník, plachetnice, kánoe, raft, …) Zde budu mít opět připravené obrázky s různými loděmi a zkusíme si říct, co za lodě na obrázcích vidíme.
Jak se zachoval žabák? (začal se ostatním zvířátkám posmívat) Mohl se zachovat nějak jinak? Jak byste se zachovaly vy, děti? Co byste žabákovi poradili? Je posmívání správné? A ponaučil se nakonec?
Na závěr v případě, že bychom měli ještě čas, tak bychom si s dětmi mohli povídat o tom, co kdo umí. Jaké má kdo zájmy. A že každého baví něco jiného a je dobrý v něčem jiném. A musíme si navzájem pomáhat a ne se posmívat, že někdo něco neumí.